Lezecká sezóna na Pálavě právě začala!

A to s úderem 10 hodiny dopolední v sobotu 19.8.! Pálavské vrchy jsou oblíbenou horolezeckou destinací lezců z širokého okolí. Skály se však nachází na území národní přírodní rezervace, tedy v lokalitě s nejvyšším stupněm ochrany přírody. Z tohoto důvodu se zde může lézt každoročně až od 15.8. Po dlouhém skalním spánku mělo tedy více jak 10 členů Horolezeckého klubu Pálavský věšák z Břeclavi jasný cíl, připravit skály na novou lezeckou sezónu. A nejenom skály! Po dlouhé době nečinnosti byla tráva kolem skal tak vysoká, že by si v ní mohli lezci snad i ztratit. Především by ale ztěžovala přístup k jednotlivým cestám.

„Výjimka pro provozování horolezecké činností na území CHKO Pálava byla vydána pro horolezecké lokality Martinka a Trůn. Lezení na skalách je tedy povolena od 15. 08. do 31. 12. a to každoročně do roku 2018.“ říká Tomáš “Šumka“ Fiala, správce skal pro oblast Pálava.

Ačkoliv to na fotografiích není zcela zřetelné, po celou dobu brigády ustavičně pršelo, nikdo se však nenechal odradit. Během několika hodin se za pomocí několika strunových sekaček, hrabiček, zahradních nůžek atd. proměnila travnatá džungle na příjemný palouček, na kterém se lezci rozhodně nemusí obávat položit své vybavení. Zpřístupněna byla jak celá Martinka, tak cesta na Květinu.

Příprava Pálavy však tímto nekončí. Díky dešti, za kterého nebylo možné vylézt na skály, se nemohla provést běžná údržba všech cest. Průběžně se tak budou čistit a přejišťovat jednotlivé cesty, aby byla zajištěna bezpečnost při lezení.

I přes nepřízeň počasí byla brigáda příjemně, ale hlavně užitečně stráveným časem, kde odměnou všem lezcům bude pohodové lezení v překrásném prostředí. Těšíme se na viděnou na skalách!

„ V minulých letech došlo k částečné výměně postupového jištění u některých lezeckých cest. Naším cílem je nadále se věnovat  této činnosti, která je podpořena ze strany Českého horolezeckého svazu tak i CHKO Pálava.“ dodává Fiala.

Kristýna Novotná, člen HK Pálavský Věšák Břeclav

Napsat komentář