Čtyři roční období ve stínu Pálavy

Období chladného počasí, plískanic, burčáku a možnosti lezení na Martince se pojí s mnohými jedinci neoblíbeným ročním obdobím zvaným podzim. Snad proto, že se člověk rozmlsá v průběhu letních prázdnin a nástup do školy a zaměstnání mu připadá násilný a nelidský. Když se tak zamýšlím, tak právě momentální pracovní přestávka dala vzniknout tomuto článku. Pokud tedy disponujete chvilkou času, dovoluji si Vás pozvat na krátkou procházku po skalních oblastech Pálavy.

Začněme na Martince, která se na následujících fotografiích probouzí ze zimního spánku. Vzpomínám si na první návštěvu, když jsem se na jaře roku 2004 poprvé vypravil udělat několik fotografií. Doma se rodiče ptali kampak to jedu? Jaké bylo jejich překvapení, když jsem jim řekl, že cílem mé cesty je Martinka. S oslavným úsměvem se na mě sesypali s otázkami, kdo že to je, odkud apod. Jaké bylo jejich zklamání, když zjistili že dotyčná se už dobrou řádku let posedává nad Horními Věstonicemi. S odstupem let však i nadále tvrdím, že se jedná o jednu z nejpůvabnějších holek na okrese Břeclav, a to i přes to, že už mi párkrát vrazila pěkných pár facek. No, posuďte sami.

Nyní se vydejme západním směrem po značené turistické značce. Přehoupneme se přes sedlo směrem k hlavnímu masivu, a tehdy se nám otevře jedinečné panoráma Soutěsky. Tato skalní oblast se vyznačuje parádními plotnami, hranami, kouty i těžkými převisy. Nesmíme však zapomenut, že se také vyznačuje zákazem provozování horolezeckého sportu, kvůli jedinečnému sub – Alpskému klimatu, a vzácným opeřencům. Určitě doporučuji naplánovat procházku po chodníčku vedoucím touto lokalitou.

Na opačnou stanu než soutěska se nalézají skalní oblasti Trůn, Vzývající a Maturita. Kromě Trůnu se jedná o skalky chřibského charakteru. Pro nezasvěcené je tu informace o původu oddílového názvů. Ten se pojí s cestami na Vzývající, kde nalezneme Malý, Velký a Super Věšák.

Pokračujeme směrem Klentnice, kde se zastavíme na tvarem jedinečné, Stolové hoře. Podobná je u Cape Town v Jihoafrické republice, kterou ovšem okopírovali od Pálavské, takže jsme zase o krok před nimi (pokus o vtip). Pod Stolovou horou leží Sirotčí hrádek, kde se točil film X – tá skoba pro kocoura a samozřejmě také skalní město skládající se ze dvou věží. V minulosti zde bylo lezení povoleno, avšak nyní tomu tak není. Tak alespoň nabízím letně laděný pohled na tato místa.

Toto krátké povídání bych rád zakončil dvojím pohledem. Jedním veselým a druhým, no řekněme, že někdo ho může mít za smutný. Ať si tedy každý, kdo se alespoň trochu cítí být Pálavský Věšák, schová ten Svůj, a ať mu přinese optimismus kdykoliv a kdekoliv se v nadcházející nejisté době octne.

Jožka Šesták

V Brně 10.10.2005

Napsat komentář